Jak buduje się łaźnie parowe?
- Szczegóły
Lepsze krążenie krwi, przyspieszenie metabolizmu, oczyszczenie organizmu z toksyn i poprawa kondycji skóry to tylko niektóre korzyści, które są wynikiem regularnego korzystania z łaźni parowych. Czym są łaźnie parowe? Łaźnie parowe są alternatywą dla saun suchych. Różnią je przede wszystkim warunki panujące wewnątrz kabiny. W łaźniach parowych temperatura oscyluje między 35 a 55 stopniami Celsjusza. Wilgotność powietrza osiąga natomiast 100%. W saunach z kolei temperatura przekracza 100 stopni Celsjusza, a wilgotność utrzymuje się na poziomie 10-30%. Poza tym różnice dotyczą także sposobu budowy oraz rodzaju użytych materiałów.
Zobacz również: balie ogrodowe
Jak wygląda budowa łaźni parowej?
Budowę łaźni parowej dobrze jest zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu można funkcjonalniej zagospodarować przestrzeń. Ponadto można też uniknąć w przyszłości konieczności modernizacji instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i wentylacyjnej, których podłączenie jest niezbędne dla prawidłowego użytkowania łaźni. Warto jednak pamiętać, że budowa łaźni w istniejących już budynkach, choć bywa trudniejsza, nie jest niemożliwa. Wiele zależy jednak od konstrukcji łaźni. Łaźnie parowe dzieli się na konstrukcje lekkie i ciężkie. Obie wykonuje się z wodoodpornych materiałów, które nie niszczą ani nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza.
Czytaj również: Jak korzystać z sauny fińskiej?
Konstrukcje lekkie buduje się z gotowych elementów, najczęściej wykonywanych z tworzywa sztucznego, aluminium lub szkła hartowanego. Montuje się je w wydzielonym pomieszczeniu lub w łazience. Takie łaźnie kosztują mniej i są tańsze w eksploatacji niż konstrukcje ciężkie. Konstrukcje ciężkie z kolei są murowane i wykończone kamieniem lub płytkami ceramicznymi. Zarówno ściany łaźni parowej, jak i gotowej kabiny powinny mieć wysokość od 205 do 224 cm. Poza nimi montuje się generator pary, który należy podłączyć do instalacji elektrycznej oraz wodociągowej. Generator musi być wyposażony w zabezpieczenia, chroniące urządzenie przed przegrzaniem lub przepaleniem. Oprócz generatora w kabinie montuje się również natryski, siedziska oraz oświetlenie.